GELİNLİK SEÇİMİNDE STRESTEN KURTULUN!

3 yıl önce ( 1 Nisan 2019 Pazartesi )
about-page-img
Gelinlik tercihi düğün alışverişinin belki de en zor seçimi! Hayalindeki model ile üzerine giydiğinde gördüğün görüntü uyuşacak mı? Aklında olmayan bir modele karşı açık olabilecek misin? Bunları bilmeden başladığın bu serüvende hiçbir şekilde moralinin bozulmasına izin vermemen gerekiyor. Stresli bir dönem olacağını biliyorum ama en sonunda üzerine yakışacak bir gelinlik bulup ve nefis bir görüntüye kavuşacağından hiç şüphem yok...  

Peki bu stresli gelinlik seçiminde sakin kalabilmek için nelere dikkat etmen gerekiyor, birlikte bakalım istersen.

1. Arkadaşlarını doğru seç! 
Alışverişe çıkarken yanında kriz yönetimi yapabilen, seni kolayca sakinleştirebilecek arkadaşlar olmasına özen göster. Çünkü sen zaten karar verme konusunda kafa karışıklığı yaşayacaksın en azından onun daha net ve kafa karıştırmayacak net çözümleri olması seni rahatlatacak ve stresini azaltacak. Düğün günü de dahil olmak üzere, düğün süresince seni en zorlayacak konu stres olacak, unutma! 


 2. Keskin çizgilerinden kurtul! 
Gelinlik alışverişine keskin çizgiler ile çıkmak seni sınırlandıracak ve içinden çıkılamaz bir hale sürükleyecektir. O yüzden kararların netleşmeden aklında birden çok model ile alışverişe çıkmalısın. Prenses model diye çıktığın yolu, balık model bir gelinlik ile bitirebilirsin, buna açık olursan psikolojik olarak da kendini istemediğin bir şeyi giyiyormuş gibi hissetmezsin. Eninde sonunda sen zaten nefis gözüküceksin... :) 


3. Alışverişe erken başla! 
Gelinlik alışverişindeki en önemli stres kaynağı da zaman konusudur. Yeterli zamanın olmadığı durumlarda stres oldukça artacak her şey üst üste gelecek seçim yapma telaşının yanında bir yandan tadilat yetişecek mi sorularına da kendi içinde cevap bulmaya çalışacaksın. Gelinlik seçimi için öngörülen süre dört ila sekiz ay arasında değişiyor, bu değişkenlik de sıfır bir gelinlik almanla hazır bir gelinlik üzerinde tadilat yapma durumuna göre değişkenlik gösteriyor. 

4. Bütçe konusunu önceden belirlemiş ol! 
Bütçe konusu ödemeyi kim yapacaksa yapsın önceden belirlenmesi gereken bir konu. Tabi ki net bir rakamdan bahsetmiyorum ama eşinle konuşup bir ortalamayı belirlemiş olmanız gerekiyor. Bu rakamlar belli olmazsa beğendiğin modellerde aklın kalabilir, o beğenme arzusu ile orta yolda buluşamayabilir ve gerginlik yaşayabilirsiniz. Gelinlik seçiminde bütçe yüzünden ayrılan çiftler biliyorum, bu sebeple bu konu önceden belirlenmesi gereken oldukça önemli bir başlık! 


5. En çok kendi fikirlerini önemse!
Ne olursa olsun o gün geldiğinde gelinliğin içinde kendini nasıl hissettiğin her şeyden önemli olacak. O yüzden ilk günden son güne içine sinen neyse ondan çok uzaklaşma, bilen kişilerin uyarılırını dikkate alarak seni heyecanlandıran gelinlik modelini seç!