VÜCUT TİPİNE UYGUN GELİNLİK SEÇİMİ

4 yıl önce ( 31 Temmuz 2018 Salı )
about-page-img
Güzel bir gelin olmanın ilk kuralı vücut tipine uygun gelinlik seçmek, herkesin vücudu muhteşem olmak zorunda değil bu yüzden ilk önce vücudunu iyi tanımalı, neleri öne çıkarıp neleri gizlemek istediğinin farkına varmalısın.
Vücut tipleri genel olarak birkaç formda tanımlanıyor, bu eminim ki hiç duymadığımız kategorilere kadar gidiyordur ama ben hemen her yerde dile getirilen formlardan bahsedeceğim.
Bu yazım ile vitrinde görüp çok beğendiğiniz bir gelinliği denediğinizde üstünüzde beğenmeme probleminizi ortadan kaldıracağız çünkü siz vücut tipinize ne yakışacağını öğrenecek ve bu sebeple o modelleri deneyeceksiniz yani filtrelenmiş bir seçim yapacaksınız!


Önce daha genel bir özellikten başlayacağım…

Kısa boylu bir kadın ile uzun boylu bir kadın gelinlik seçimi yaparken bazı temel noktalarda ayrışıyor.
Kısa boylu bir kadın gelinlik seçiminde yüksek belli modelleri tercih etmeli ki bacak boyu olduğundan daha uzun gözüksün, yaka kesiminde ise straplez veya kapalı yakalardan ziyade V kesimler tercih edilmeli. Model olarak ise belden sonra kabarıklaşan modellerin kısa boylu gelinleri olduğundan daha da kısa göstereceğini bilmelisiniz. Tabi ki kısa boylu kadınlarda vücut oranının da ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız, orantılı bir vücut için gelinlik üzerinde yapılacak doğru dokunuşlar hiç tahmin edilemeyecek bir modeli de mükemmel gösterebilir.
Uzun boylu kadınlarda seçim şansı daha kolay oluyor, vücut tipine göre seçim yapıldıktan sonra uzun boy birçok modeli kolaylıkla taşıyabiliyor. Bacak boyu uzun olan kadınlar balık modeli gelinlikleri oldukça şık bir şekilde taşırlar. Uzun boylu gelinlerde boyundan bağlamalı detaylar tercih edilmemeledir, çünkü boynu olduğundan da uzun göstererek hoş olmayan bir görüntü sergilemesine sebep olacaktır. Uzun boylu kadınlarda bacak boyu mu yoksa üst beden boyu mu daha uzun diye bakılmalı bunun doğrultusunda da ona göre bir bel hizası belirlenmelidir, unutmayın!


Kum Saati Vücut Tipi

Birçok kadının sahip olmak istediği, vücut ve kalçanın aynı orada belin ise ince olduğu bir vücut tipidir. Bu kusursuz vücut tipinin ölçüleri değişse de oranlar bu şekilde olur. Genellikle bu vücut sahibi gelin istediği her modeli rahatlıkla tercih edebilir diyebilirim. Kum saati vücut tipine sahip bir gelin vücudunu tüm detayları ile göstermek istiyorsa, balık formu gelinlikleri tercih etmeli! Bu vücut tipine sahip bir gelin adayı bence düz formlu gelinliklerden kaçınmalı, o güzel vücudu kimse kapatmak istemez diye düşünüyorum…Armut Vücut Tipi

Vücudunda kalçaların öne çıkıyor, omuzlarına göre de daha geniş duruyorsa armut bir vücut tipine sahipsindir. Bu vücut tipine sahip kadınlarda göğüsler ya normal ölçüde ya da daha küçük olur. Bu vücut tipine sahip gelin adayları kesinlikle bellerini öne çıkarmalı, kalçalarını ise saran modellerden kaçınmalı. Yakanın açık veya kayık formda olması gerekirken belden aşağısının A formunda olması vücudunu daha orantılı gösterecektir. Kalçası geniş olup kalçasını gizlemek istemeyen kadınlar ise yarım balık modeller ile oldukça şık bir görüntü sağlayabilirler.


Elma Vücut Tipi
Düz formlara sahipsen, belin kalın, göğüslerin büyük ve kalçanda belinle hemen hemen aynı orandaysa elma vücut tipine sahipsin. Bu vücut tipine sahipsen göğüs dekoltesi verebileceğin V yaka modelleri tercih etmelisin. Düz veya A kesim gelinlik modelleri tercih etmek elma vücut tipli kadınlar için en doğru tercih olacaktır. Belini ortaya çıkarmayıp ilgiyi dağıtmak içinse göğüs altına koyulacak bir kemer veya taş süslemelerini tercih edebilirsin.

Vücut tipine karar verip gittiğin gelinlik alışverişinde çok daha doğru modeller ile karşılaşacaksın, bunu unutma! J